Nezařazené

Česnek medvědí

Medvědí česnek (Allium ursinum) je rostlina typická svou česnekovou, jemnou vůní. Jako zástupce flóry lužních lesů má ráda vlhká a stinnější stanoviště. Daří se jí ve stínu keřů a stromů. Na zahradě se dá umístit i do truhlíku nebo většího květináče. Na suchou, hojně prosluněnou zahradu ho raději nesázíme, jen by se tam trápil. Jak ho pěstovat?
 divoký česnek na cestě
Jakou sadbu?
Vybereme – li si pěstování ze semen, je důležité dodržet jednu podmínku. Nechat semena projít mrazem. Vyséváme je tedy na podzim. Do společného důlku, do hloubky cca 1 centimetr, umístíme vždy 10 až 20 semen. Záhon pokryjeme vrstvou listí. Na jaře nám začnou semena klíčit. Úroda je ale až dalším rokem. Když chceme úrodu mít dříve, koupíme si sazenice – cibulky. Sázíme je na jaře. Opět po 10 až 20 kusech do jednoho místa, ale trochu hlouběji než semena. Cca do hloubky 3 centimetry. Kořínky zkrátíme asi na 3 centimetry. Sklizně se dočkáme již za několik týdnů.
 česnek medvědí květ
Kam sázíme?
Má rád vlhká i přímo přemokřená místa ve stínu. Stanoviště je dobré vybrat s orientací na sever. Půda by měla být také kyprá a humózní. Takovou není třeba již přihnojovat. V sezóně se postaráme o dostatečné zalévání, především máme – li suché léto. Dobrou vlastností medvědího česneku je, že blízké keře a stromy chrání před houbovými nákazami. Jako je strupovitost, rez či padlí. Ovšem k okrasným konvalinkám ho raději nesázíme. Mají totiž hodně podobné listy a jsou jedovaté. Není tedy vhodné riskovat záměnu a otravu.
 
Jak sklízíme?
Listy medvědího česneku se dají sklízet od března do května. Potom kvetou květy a listy uvadají. Rostlina se stáhne do země k přezimování a objeví se opět brzy z jara.
 
Jak jíme?
Především je potřeba mít na mysli, že tuto rostlinu používáme jako koření. Ne jako zeleninu a konzumovat ji ve velkém množství. Pokud to s ním přeženeme, můžeme se dočkat, že nám bude těžko od žaludku.
 
Co léčí?
Při jeho střídmé konzumaci má na náš organismus jen pozitivní, léčivé účinky. Působí proti bakteriím, plísním a parazitům. Odstraňuje zahlenění a rýmu. Vylepšuje střevní mikroflóru, trávení. Čistí naše ledviny. Navíc obsahuje velké množství vitaminu C.

Rubrika: Nezařazené

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek