Nezařazené

Fakta a symptomy bulimie

Bulimie je porucha přijmu potravy, která obvykle probíhá nadměrným přejídáním a následným vyzvracením. Lidé trpící touto poruchou mají strach z přibírání, což ovšem neznamená, že trpí všichni podvýživou – někteří z nich mají nadváhu nebo jsou obézní. Vyzvracením se pokouší zabránit dalšímu přibírání. Bulimie je vážná duševní nemoc, podobně jako třeba anorexie a vyžaduje okamžitou intenzivní léčbu.

dívka

Typické chování lidmi s bulimií
Osoba s bulimií dokáže na posezení sníst 2000 kalorií, poté vyvolá zvracení. To však není jednou metodou. Nadměrné cvičení, použití projímadla, klystýr či půst jsou možné alternativy.

Jaká jsou fyzická rizika?
Vaše tělo časté zvracení skutečně pocítí. Podle Národní aliance duševních nemocí není lidské srdce stavěno na to, aby vydrželo každodenní zvracení či užití projímadel. Tento druh námahy může mít za následek arytmii, srdeční infarkt či dokonce smrt. Opakované zvracení narušuje zubní sklovinu, což vede ke žloutnutí zubů a vzniku zubního kazu. U žen způsobuje bulimie problémy s plodností.
Opakované zvracení roztahuje žaludek a zvětšuje tím množství jídla, které lze zkonzumovat – naše tělo má ale svoje hranice. Ve výjimečných případech trhá zvracení žaludeční sliznici a umožňuje žaludečním kyselinám průnik do jiných částí těla, což může mít fatální následky.

Bulimie může způsobit chronické žaludeční potíže. Typické jsou i záněty jícnu. Tato porucha způsobuje gastroparézu, částečnou paralýzu břišních svalů. Je důležité si uvědomit, že tyto problémy jen tak nezmizí ani po překonání bulimie. Gastroparézou můžete trpět do konce života.

skrytí

Symptomy
Máte-li podezření, že někdo z vašeho okolí trpí bulimií, existují viditelné indikátory, které to potvrzují. Tito lidé trpí předsudky z tloustnutí a mají strach z přibírání – pokud je stále slýcháte hovořit o hmotnosti či vzhledu, mohli by trpět poruchou příjmu potravy.

Lidé s bulimií jídávají často sami, aby nikdo neviděl jejich přejídání. Pokud zaznamenáte větší množství potravinového odpadu a obalů, mějte se na pozoru. Postižení mívají na rukou často rány od zubů, o které se poraní vyvoláváním zvracení. Mohou mít na tvářích malé červené tečky, prasklé cévy. Po zvracení se musí mýt – mohou trávit nadměrné množství času v koupelně.

Rubrika: Nezařazené

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek