Nezařazené

Sedm dětských nemocí

V dnešní době se používá číselné označení pouze pro pátou až sedmou nemoc. První čtyři nemoci se číslovaly dříve, dnes už mají své názvy. Co se týče očíslovaných nemocí, těm označení zůstalo pravděpodobně proto, že je snazší je znát pod čísly než pod jejich latinskými názvy.

nemocný plyšák

1. dětská nemoc=spalničky

Toto virové onemocnění se projevuje výskytem vyrážky, které obvykle předcházejí rýma, kašel, horečky, zánět spojivek a Koplikovy skvrny. Po těchto průvodních příznacích se po přibližně dvou až čtyřech dnech objeví již zmíněná vyrážka. Pupínky se objevují nejprve za ušima a poté se šíří na obličej a postupně na trup a končetiny. Terapie je hlavně podpůrná, tudíž se podávají léky na snížení horečky, pije se dostatek tekutin a mírní se příznaky nemoci.

Přenáší se jako všechny ostatní nemoci kapénkovou infekcí. Inkubační doba je přibližně dva týdny, ale dítě je infekční už několik dní před vypuknutím nemoci a ještě čtyři dny po vymizení vyrážky.
plyšáci se stetoskopem

2. dětská nemoc=spála

Spála začíná podobně jako angína. Dotyčného bolí v krku a otečou mu lymfatické uzliny. Dále přicházejí horečky, zimnice a únava. Jazyk je nejprve potažený povlakem a poté typicky malinový, což je poznávacím znamením této nemoci. Do dvou dnů se objeví drobná vyrážka, která se šíří do podbříška, na vnitřek stehen, až přes trup do podpaží. Obličeji se vyrážka vyhýbá.

Léčí se jak symptomy, tak se mohou podávat i antibiotika. Spálou lze onemocnět i opakovaně.

3. dětská nemoc=zarděnky

Inkubační doba je kolem 14 dnů. Vyrážka se začíná objevovat na obličeji a poté se rozšíří na celé tělo. Léčba spočívá opět v podávání úlevových přípravků. Po onemocnění zarděnkami nebo po očkování proti nim je člověk doživotně chráněný.

4. dětská nemoc=pseudospála/Filatov-Dukeho nemoc

Není dnes považovaná za samostatnou nemoc.

5. dětská nemoc=Erythema Infectiosum

Inkubační doba je mezi šesti a čtrnácti dny. Především na tvářích se objeví vyrážka, která má tzv. motýlkovitý charakter. Během několika dní se vyrážka rozšíří na celé tělo. Do týdne tato vyrážka vybledne a zmizí. Dítě je opět infekční i před vypuknutím příznaků a to přibližně sedm dní.

Největším rizikem je tato nemoc pro těhotné ženy hlavně ve druhém trimestru, neboť může virus projít přes placentu k plodu a způsobit těžké postižení.

6. dětská nemoc=třídenní horečka

Nejčastěji se vyskytuje u dětí mezi půl rokem a dvěma lety. Nemoc má rychlý nástup. Objeví se vysoké horečky, které obvykle trvají tři dny. Poté se objeví drobná nesvědivá vyrážka, především na bříšku. Tato vyrážka do týdne sama zmizí a nijak nesvědí.

Pokud člověk pátou a šestou nemoc prodělá, vytvoří si jeho organismus doživotní imunitu.

7. dětská nemoc=ruka, noha, ústa

Inkubační doba je od tří do šesti dnů. Poté se objeví zvýšená teplota a typické vřídky v puse, na rukou a na nohou. Puchýřky mohou být velice bolestivé, ale také téměř vůbec. Puchýřky se potírají hojivou tinkturou. Nemoc do deseti dnů odezní.

Proti páté, šesté a ani sedmé nemoci neexistuje očkování.

Rubrika: Nezařazené

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek