Není měsíček jako měsíček

Dodnes asi všichni známe onu nejznámější árii z Rusalky. Tu o měsíčku na nebi hlubokém. Po stránce hudební je to skvost, ovšem po stránce logické… Znáte to. Copak měsíček na nebi hlubokém může daleko vidět? Copak se může dívat v příbytky lidí, chvíli postát a poklábosit s nějakou imaginární postavou o tom, kde se nachází její miláček? Nemůže, samozřejmě. Měsíček přece není ani soukromý detektiv, ani živá bytost. A takové nebeské těleso zázraky dělat nedokáže.
rostliny měsíčku

Na rozdíl od měsíčku jiného. Od měsíčku lékařského.

Zde se pochopitelně nejedná o náš vesmírný satelit, ale o pouhou rostlinu, jež slouží lidstvu už od nepaměti. A pokud skutečně zabírá, je jenom dobře, pokud i vy .

Tuto žlutě nebo oranžově kvetoucí rostlinu mívaly na svých záhonech už i ty všemožné babky kořenářky, jimž se dařilo zejména v dobách, než je vystřídala moderní medicína se všemi těmi svými pilulkami, injekcemi, čípky, očkováním, infuzemi a co já vím, jak ještě se tomu všemu říká. A jakkoliv už od těch dob uteklo moře času a užívání mnohých bylinek téměř nebo i zcela odzvonilo, měsíček se stále ještě drží, stále ještě nezmizel v prachu zapomnění.
květ měsíčku

Dodnes se tato bylina stejně jako kdysi používá ve formě masti. Třeba i v docela banální kosmetice, třeba ale také v boji s ekzémy a záněty. Podporuje prý i hojení ran a dělá dobře po poštípání hmyzem. Takovou mast si pochopitelně můžete za dost hříšné peníze koupit, ale také nemusíte. Stačí totiž pouze sušený měsíček smíchat s vepřovým sádlem a máte totéž, a to skoro zadarmo.

Z téhož měsíčku si dále můžete vyrobit třeba i čaj, jenž člověka chrání před viry, bakteriemi a kvasinkami a vyčistí i zažívací ústrojí. Nálev pomáhá při žaludečních vředech a zánětech trávicího traktu a prý je i prevencí proti rakovině trávicího traktu, prsu a dělohy. Pomůže při průjmu a zánětu tlustého střeva, dokáže léčit i záněty očí a uší.

A pokud jste snad gurmány, můžete si ho dopřát i jako docela běžnou součást jídelníčku, jako ochucení rýže, omáček, polévek a těsta, můžete si s ním posypat chleba s máslem stejně jako dort nebo jiný zákusek.

Takový měsíček nemusíte nezbytně ani nikde shánět, lze si ho vypěstovat prakticky kdekoliv.

A pokud prý si z něj vyrobíte věnec a pověsíte ho na dveře, odežene zlé duchy. A je velká škoda, že právě toto zřejmě neplatí. Protože to bychom rozvěšeli podobné věnce všude a hned by bylo v této zemi lépe.

 

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek