Kam zavěsit aerárium s okrasnými rostlinami

Aerárium je takový zvláštní výraz, který vám může připomínat akvárium či terárium a v zásadě lze říci, že nejste daleko od pravdy. Je to skleněná nádoba, ve které nejsou umístěné akvarijní ryby ani plazi či obojživelníci, ale rostliny. Je to druh aranžovacích ozdob v domácnostech nebo v kancelářích, s nimiž získá obytný prostor hezčí výraz, a posune vás tím blíže k přírodě.

okrasná rostlina do aerária

Prodej aerárií se soustředí převážně na nádoby zavěšované na silon nebo provázek či řetízek a tímto způsobem lze vyzdobit kuchyňské okno, jídelní kout, prostředí obývacího pokoje, předsíně, schodiště atd. Zavěšené nádoby nevyžadují mnoho péče, obvykle se tu využívají rostliny, které pohlcují vzdušnou vlhkost a nevyžadují zálivku, anebo jde o sukulenty se zálivkou velmi omezenou.

sukulenty do aerária

Aerárium se velmi často aranžuje tak, že základ vytváří křemičitý písek, zeolit nebo menší oblázky, v jejichž středu se může vyskytovat vhodný substrát pro vysazení rostliny, anebo se rostlina pokládá přímo na písek či kameny bez substrátu. Podstatné je pouze zajistit rostlinám dostatek světla a vhodnou pěstební teplotu, případně vzdušnou vlhkost, doplněnou častým rosením.

A kam si aerárium zavěsit a jak to udělat? Jak už bylo řečeno, hodí se k tomu především prostory dobře osvětlené a zároveň volné, kde tyto skleněné nádoby s květinami dobře vyniknou. Může to být jakékoli okno nebo výklenek, může to být i ve formě celé květinové stěny, ale vždy musíte správně propočítat nosnost podloží v souladu s hmotností nádoby zaplněné pískem a rostlinami. Může se snadno přihodit nepříjemný karambol, kdy např. váhu deseti kilogramů větší nádoby nebo tří menších nádob neunese záclonová garnýž, praskne silon, anebo se vytrhne ze stropu hmoždinka. Chce to tedy trochu selského rozumu a případně šikovného kutila nebo řemeslníka, který si s tím poradí.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek