Účinné brždění


I když vývoj automobilů jde stále kupředu, jedna základní věc se na nich nemění. Když jedete, tak buď přidáváte plyn nebo brzdíte, proto jeden nebo druhý pedál mačkáte stejnou nohou. Na autě se může pokazit cokoliv, ale pokud se pokazí brzdy, je to velký problém, který nezřídka vede k autonehodě. Proto kontrola funkčních brzd je součástí pravidelných technických kontrol.

Automobilky se předhánějí, jak zvýšit účinnost brzd hlavně za nepříznivého počasí. Všem už se nám někdy stalo, že jsme v autě dostali smyk, nebo brzdili na zledovatělé vozovce a auto si klouzalo po cestě dál. Proto se vyvíjejí posilovače brzd 8e0612105j, nebo se používají různé systémy ABS apod.

brzda

Naučit se brzdit v zimě, na sněhu, ale i v létě při dešti, to chce trochu praxe a je jedině dobře, pokud děláte autoškolu i za nepříznivého počasí. Pneumatiky se totiž nechovají stejně na suchém a mokrém povrchu a úplně jinak se chovají na sněhu a zmrazcích a mnohdy nepomůžou ani zimní pneumatiky. Naučit se spolehlivě brzdit v zimě, to není na škodu si přiobjednat kondiční jízdu, pokud jste dělali autoškolu jen v létě, nebo si objednat školu smyku, kde poznáte, jak se auto chová na tom kterém povrchu.

Jste-li řidič začátečník, nepřeceňujte své řidičské znalosti, v podstatě žádné nemáte. Pokud vám poprvé stane, že vám začne auto v zatáčce na sněhu podkluzovat, pravděpodobně zazmatkujete a možná skončíte na protějším chodníku, ale každopádně příště budete vědět, jak takový smyk může vypadat a určitě i zareagujete správně, tj. přerušovaným bržděním.

brzdy

Pokud se vám na autě porouchá motor, praskne pneumatika, přestanou jít stěrače nebo praskne žárovka, jistě to nebude příjemné, ale nejsou to závady, kdy vám půjde o život. To vadný brzdící systém je velký problém, a proto také v nejnovějších automobilech elektronika, v případě smyku, dokonce účinně umí brzdit za vás.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek