Kde koupíte topinambury

Kde koupit topinambury? V sortimentu je mají některé specializované obchody, obvykle se zdravou výživou. Nejsou to plodiny příliš rozšířené, i když se o jejich existenci vědělo již v době renesance, a lidé je pěstovali na polích v mnohem větším rozsahu, než my dnes. Na topinambury se jaksi v průběhu staletí pozapomnělo, zčásti je vytlačily populární brambory, to ale neznamená, že jde o plodinu druhojakostní, anebo s nevýznamným složením.

květ topinamburu s motýly

Nádherná ozdoba zahrady – rozkvetlé topinambury můžete mít vysázené na zahradě, překrásně kvetou a připomínají svými květy slunečnice. Hodí se do vázy pro květinovou výzdobu spolu s některými lučními květy, jako jsou chrpy a vlčí máky.

hlízy topinamburu

Jedlé jsou podzemní hlízy – topinamburové hlízy vypadají podobně, jako zázvor, ale jsou chuťově zcela odlišné. Jejich značnou výhodou je možnost ponechat je pod zemí i přes zimu a průběžně je odtud vyhrabávat, takže na ně nepotřebujete ani sklep. Ne každý má však možnost pěstovat je na zahradě a lidé, žijící v bytech, si je mohou zakoupit celoročně právě v některém z e-shopů.

Obsahují inulin – nedostatek vlákniny ve stravě je stále závažný zdravotní problém mnoha lidí, stále se vesele prodává a konzumuje pečivo z bílé pšeničné mouky, kde v podstatě žádná vláknina není. A když se rohlík spojí s párkem (párek v rohlíku) a doplní pouze hořčicí, do těla takřka žádnou vlákninu nedostanete a zaděláváte si např. na rakovinu tlustého střeva.

Topinambury obsahují velké množství rozpustné vlákniny s názvem Inulin, tato látka je výživou pro bakterie v našem trávicím traktu, které pomáhají rozkládat potravu na využitelné složky. Produkují některé důležité vitamíny a podporují náš imunitní systém. Inulin je zároveň potřebný pro střevní pohyb, tzv. peristaltiku, bez níž by v našem těle zůstávala potrava příliš dlouho a mohla by zde zahnívat a způsobit i závažná onemocnění.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek